ג'קוזי ביתי הוא מתקן מפנק ומהנה המאפשר את חוויית הספא באינטימיות הביתית, ביחד או נפרד. הג'קוזי הביתי מצריך תכנון של מקום לצד תשתיות, בחירה מושכלת בדגם המתאים ביותר למרחב ולצורך ותחזוקה שוטפת.

חשוב לזכור כי מתקן הג'קוזי אינו בא להחליף את פעולת הרחצה ואת המקלחת הביתית, ומומלץ מאוד להיכנס אל הג'קוזי לאחר הרחצה ולא כתחליף לה. מערכת הג'קוזי אינה מיועדת לספוג את חומרי הרחצה הנפוצים, שמפו, מרכך, סבון גוף וכדומה, ואלה עשויים להצטבר במערכות הניקוז שלו, להפריש שמנוניות שאינה מותאמת ולגרום לסתימות. תחזוקה לא נכונה של הג'קוזי הביתי תביא לחלקיו העדינים (ג'טים, משאבות ומערך הצנרת) לצבור חיידקים, ריקבון ולכלוך ולגרום לריח לא נעים, מחלות ואף לייצר תקלות בתפעול.

ריכזנו עבורכם חמישה טיפים חשובים לשימוש ולתחזוקה נכונה לג'קוזי הביתי:

  1. איסוף שיער – אין לחפוף ולטפל בשיער בג'קוזי. לאחר הרחצה והחפיפה במקלחת יש להיכנס אל הג'קוזי בשיער אסוף באופן שימנע נשירה, הצטברות של שערות בפתחי הניקוז וסתימות.
  2. חומרים מותאמים בלבד – כאמור, הג'קוזי אינו מחליף את הרחצה באמבט/מקלחון, ואינו מיועד להכיל חומרי רחצה סטנדרטיים. ניתן למצוא תכשירים מותאמים, להפצת ריחות נעימים ולמגע מלטף, המותאמים לג'קוזי. חומרים אלה הם ברמת חומציות ושמנוניות נמוכה במיוחד ואינם פוגעים במתקן או בצנרת.
  3. ריקון המים – לאחר שימוש תקופתי בג'קוזי מומלץ לרוקן את המים ולשטוף את המתקן באמצעות מים קרים בלחץ גבוה ולנקות את אותו באמצעות חומרי ניקוי מותאמים ומורשים בלבד, ובאמצעות מברשת בעלת שערות רכות או מטלית. במקרה של ג'קוזי חיצוני מומלץ להחליף את המים מדי שלושה חודשים ובמקרה של ג'קוזי המותקן במתחם סגור ניתן לנקות אותו מדי כמחצית השנה.
  4. שימוש בחומרים השומרים על איכות המים – קיימות בשוק טבליות ייחודיות לשמירה על מי הג'קוזי, המתמוססות כנגד חום המים ותנועתם. חומרים אלה הם חומרים כימיים בריכוז נמוך אשר מחד גיסא מנועים הצטברות עובש וחיידקים במים עומדים, ומאידך גיסא מאפשרים את המשך השימוש בו מבלי להזיק לרוחצים. המינון נקבע ביחס לגודל הג'קוזי ולכמות הליטרים של המים המצויים בו. בעניין זה, עצם קיומו של מז"ח כחלק מתשתיות הבית או מבנה המגורים יכול לסייע רבות בשמירה על איכות המים לאורך זמן.
  5. כיסוי מתאים – ג'קוזי חיצוני המותקן בגינה, בחצר או במרפסת יש לכסות באמצעות כיסוי מתאים במידותיו ועמיד בשעות בהן אינו בשימוש. כיסוי לג'קוזי יבטיח שמירה על צלילות המים ומניעת חדירה של לכלוך ומזהמים, שמירה על חום המים ומניעה של תופעת אידוי המים בקיץ החם.

במקרה של תחזוקה שוטפת נכונה הג'קוזי הביתי יכול להאריך ימים ולגלות עמידות מצוינת. במקרה של תקלות אינסטלציה או חשמל דוגמת זרם מים חלש, ריח רע אשר אינו מתנדף גם לאחר פעולות ניקוי וחיטוי, רעש מן המנועים או זרימת מים לא אחידה/חלשה, חשוב לנתק את הג'קוזי ולא לעשות בו שימוש, ולהזמין איש מקצוע לאיתור התקלה ולטיפול מקצועי בה.