עוד מן העת העתיקה, ידוע כי למים סגולות מרפא, דבר אשר הוביל לפיתוחו של התחום הטיפולי הידרותרפיה. אך רבים מן הספורטאים החובבים, תוהים באשר למידת האפקטיביות האמתית שישנה למים חמים בכל אשר נוגע לכאבי שרירים ושרירים מתוחים.

חימום האזור הפגוע

ג'קוזי בהחלט יכול לסייע לגוף תפוס ולהפחית במידה רבה את הנוקשות של השריר. טיפול בחום מסייע להגביר את זרימת הדם על האזורים התפוסים, חלק חיוני בהחלמתו של השריר וזאת לאור העובדה שהדם ורכיבים מזינים שונים מנועים מלהגיע במלוא עוצמתם אל סיבי שרירים שדחוסים ומכווצים.

מחקרים אף מראים כי טיפול בחום יכול לקדם את ריפוי השרירים לאחר מאמץ ולמנוע נזק בעקבות אימון. אפקט זה מזכיר במידה מסוימת את זה של עיסוי ספורטאים מקצועי, בו המטפל מבצע מגוון רחב של מניפולציות שונות על השריר, במטרה לדרבן את זרימת הדם אל האזורים הכאובים ולקדם תהליך הבראה מהיר יותר.

יש חדשות טובות עוד יותר עבור משתמשי ג'קוזי. על פי מאמר שפורסם לאחרונה ב"ניו יורק טיימס ", שרירים יכולים להתאושש בצורה הטובה ביותר לאחר אימון אם הם מחממים ולא מצוננים.

סיוע בהפחתת מתחים

למים בכללותם אפקט מרגיע המסייע להוריד את דופק הלב ולהפחית תסמינים של מתח נפשי וחרדה. לאור זאת, טבילה בג'קוזי בהחלט יכולה להתברר כבעלת תועלת מעולה עבור ספורטאים ואתלטים מקצועיים אשר לעתים חשים כי הם כורעים תחת העומס הנפשי של התחרותיות הבלתי נגמרת והחתירה ליעדים.

דוגמה זו גם היא נחשבת לנפוצה בעיסוי ספורטאים, בו האפקט שיש לפעולות הלישה וההקשה על השריר, מסייע בהפחתת מתחים וקידום אורח חיים בריא ורגוע יותר.

הפחתת החומצה הלקטית על השריר

מחקרים קליניים בדקו ומצאו כי טבילה ממושכת במים חמים, יכולה לסייע בשיכוך כאבי שרירים באמצעות הפחתת הצטברויות של חומצה לקטית הידועה גם בשם חומצת חלב. חומצות אלו נוצרות במהלך האימונים ונמצא כי סילוקן וסחיטתן החוצה מן השרירים, מסייע לקדם תהליכי התאוששות מהירים יותר.

כמו כן, נמצא כי סילוקה של חומצת החלב מעל רקמת השריר מסייע לקדם ביצועים טובים יותר בקרב ספורטאים וסיבולת אתלטית משופרת.

הרחבת סיבי השריר

למים חמים אפקט המסייע בהרחבת כלי דם וכמוהם גם הרחבת רקמות השריר. באמצעות חימום האזור התפוס, ניתן להרפות מעט את השריר וכך גם לסייע בעיסויו. לא אחת, מעסים מקצועיים המטפלים בספורטאים, מחממים את האזור הפגוע כדי לאפשר עיסוי המגיע עד לרקמות העמוקות.

לסיכום

אז האם טבילה בג'קוזי טובה לשרירים כואבים? רפואות מסורתיות עתיקות יומין אומרות שכן, וכיום גם ישנם מחקרים מדעיים שמגבים אותן.

לכן, אם אתם ספורטאים חובבים ובין שאתם אתלטים מקצועיים, אל תראו בג'קוזי כפינוק ותו לא, והקפידו לשמור על בריאות השרירים, ולקדם תהליכי התאוששות מהירים המונעים פציעות וכאבים.